Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Ľubochňa

História

Najstaršia známa písomná zmienka o obci je z roku 1287, v listine Ladislava IV. sa hovorí o rieke Lubochňa a vrchu Havran. V Ľubochnianskej doline sa ťažilo drevo, splavovalo sa v koryte rieky Ľubochnianka. V minulosti Ľubochňa známa ako osada hájnikov, rybárov a drevorobotníkov. V 17. sto- ročí bola v Ľubochnianskej doline sklárska huta Likavského panstva, mlyn, v bočných dolinách sa pálilo drevené uhle, boli tu píly na vodný aj parný pohon, neskôr aj na pohon elektrický. Začiatkom 18. stor. vzniká železný hámor na spracovanie surového železa dovážaného z Lipt. Hrádku na pltiach. V roku 1903 – 1904 tu bola postavená hydroelektráreň a úzkokoľajná lesná železnica ako prvá elektrifikovaná v strednej Európe. Slúžila aj na príležitostnú dopravu turistov a kúpeľných hostí. Zrušená bola v r. 1965. Elektráreň po rekonštrukcii v r. 1993 slúži dodnes, v jej priestoroch sú inštalované obrazové panely, na ktorých je zobrazená celá história lesnej železnice a malej vodnej elektrárne.

Ľubochňa ako letovisko vzniká koncom 19. storočia. Založil ju gróf András Bethlen, známy aj ako zakladateľ Tatranskej Lomnice, s ktorou má Ľubochňa podobnú architektúru. Boli postavené štátne hotely, sieť súkromných víl, parky, vodoliečebný kúpeľný dom, tenisové kurty a plaváreň. Výstavba bola realizovaná v secesnom štýle s drevenou hrazdenou architektúrou. Vtedy vysadená lipová alej je dnes chráneným prírodným výtvorom.

Ľubochnianska dolina - je najdlhšia dolina v pohorí Veľkej Fatry. Od 1. 1. 2003 Národný park Veľká Fatra, turisticky veľmi atraktívna, prístupná autom po lyžiarske stredisko Vyšné Krátke (4 km), na bicykloch až pod Čierny Kameň (28 km), odkiaľ je možné po značkovaných turistických chodníkoch vystúpiť na hlavný hrebeň (Borišov, Ploská, Čierny Kameň, Rakytov, Skalná Alpa, Smrekovica – Veľkofatranská magistrála).

Športové aktivity - Náučný chodník Ľuboch- ňa-Dolina - začína pri budove Obecného úradu. Letná a zimná turistika v okolí Ľubochne, prechádzky v parku, po upravovaných horských chodníkoch, 3 tenisové kurty, futbalový štadión, telocvičňa, plávanie, behy, cyklo- turistika, v doline možnosť korčuľovania na kolieskových korčuliach.

Turistika - z Ľubochne je možné absolvovať množstvo prechádzok a túr do blízkeho aj vzdialenejšieho okolia. Atraktívne sú výstupy na okolité kopce (Kútnikov kopec, Jánošíkova skala, Šíp, Kopa, Rojkovské rašelinisko, Ľubochnianske sedlo, Havran – Ostré a ďalšie). Začiatok značkovaných chodníkov je už od železničnej stanice Ľubochňa.

Jednodňové výlety v lete - pobyty pri vode - Rojkovské travertínové jazierko, Šútovské vápencové jazerá, termálne kúpalisko Bešeňová (celoročná sezóna), Tatraland Lipt. Mikuláš, Lipt. Ján, vodné plochy s možnosťami vodných športov a rybolovu - Liptovská Mara, Oravská priehrada, rieka Orava pri Dierovej a Bystričke, Váh pri Krpeľanoch.

Jednodňové výlety v lete – turistika: Malino Brdo, Vlkolínec, Chočské pohorie – Choč, Likavský hrad, Liptovský starhrad, Kvačianska dolina, Prosiecka dolina, Malá Fatra – Vrátna, Chleb, Rozsutec, Šútovské vodopády, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Roháče, Orava.

Lyžovanie - Lyžiarske stredisko Ľubochňa (4 km), upravované lyžiarske trate, občerstvenie a turistické ubytovanie v chate pri vleku, vhodné pre začínajúcich aj pokročilých lyžiarov, ideálne najmä pre rodinnú lyžovačku s malými deťmi. Malino Brdo pri Ružomberku (13 km), Liptovský Ján (43 km), Malá Lučivná (20 km), Kubínska hoľa (28 km), Martinské hole (30 km), Vrátna (33 km), Donovaly (42 km), Jasná (48 km), Roháče (58 km), Vysoké Tatry (82 km).

Reštaurácie, spoločenské posedenie, ubytovanie, stravovanie - Reštaurácia Siesta, Reštaurácia Pod lipami, krčma Skalka, súkromné penzióny - Penzión Slovenka, Vila Hanka, chata Dolina, Smrekovského chata, turistická a lyžiarska chata Vyšné Krátke, turistická ubytovňa CAFE BAR pri starej plavárni v parku.

Obchodná sieť, služby - Dom potravín, zelenina a ovocie, drogéria, kvetinárstvo, obuv, pošta, kaderníctvo, kozmetický salón.

Zdravotné strediská - obvodný lekár, detský lekár, zubná ambulancia, lekáreň, Národný diabetologický a endokrinologický ústav (NEDÚ).
 


 

Fotogaléria - historické foto

Hotel Fatra - Príchod od Ružomberka

Hotel Fatra - Príchod od Ružomberka
Autor: Archív


 
Položky 31-31 z 31

webygroup

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster


5197746

Úvodná stránka